درامد زایی از کسب و کار مبلمان صنایع چوبی. یکی از کسب وکارها و مشاغل پرسود فعالیت در کسب وکار مبلمان و بازار مبل است که قبل از شروع به کار باید تحقیق کنید تا به موفقیت برسید. در این مطلب اطلاعاتی در مورد شغل مبل سازی، راه اندازی کارگاه مبل سازی راه اندازی فروشگاه مبلمان و رسیدن به درآمد در این شغل را می خوانید.

مبلمان به‌عنوان یکی از وسایل اصلی زندگی امروز تبدیل شده و کمتر خانه‌ای هست که مبل و صندلی راحتی و انواع لوازم چوبی در آن نباشد. این اهمیت و حضور پررنگ به بیرون از منازل هم کشیده شده و ادارات و محیط‌های کاری هم دکوراسیون فضای خود را با مبلمان اداری تکمیل می‌کنند.

این شغل هم مانند بعضی از مشاغل شرایط و اصول خاص خودش را دارد و به جرات می‌توان گفت یکی از شغل‌های پربازده است. اشتغال‌زایی بالا، تنوع زیاد در مدل‌ها و طرح‌ها و همچنین رونق‌بخش برای برخی از صنایع مثل نساجی صنایع چوب و پتروشیمی صنعت ابزار اهمیت این صنعت را چند برابر می‌کند. برای آشنایی بیشتر با ریزه‌کاری‌های سرمایه‌گذاری یا شاغل شدر در بازار مبلمان با سید حسین علوی تولید‌کننده باسابقه و مدیر تولیدی مبل لوکس همراه باشید.

اقای علوی ۱۳ سال است که در کار تولید و عرضه مبلمان است

کار تولید و فروش مبل معمولا مرحله‌ به‌ مرحله طی می‌شود. تولیدکنندگان مبل معمولا از فروشندگی شروع می‌کنند و کم‌کم مغازه دار می‌شوند و بعد از آن به کار تولید می‌رسند. بعد از این افراد وارد مرحله ثبت شرکت و برند شخصی خود می‌شوند همه این موارد هم فقط و فقط به صورت تجربی ممکن است و اگر کسی بخواهد وارد کار تولید شود، حداقل باید تجربه فروشندگی مبلمان یا کار در تولیدی مبلمان را داشته باشد. افرادی که با تکیه بر سرمایه خود وارد این کار میشوند معمولا با شکست مواجه میشوند.

در کسب و کار مبلمان از چند طریق می توانند درآمد زایی کنیم:

سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنایع چوب و مبلمان
راه اندازی تولیدی مبلمان
راه اندای فروشگاه مبلمان
راه اندازی فروشگاه سرویس خواب و تشک

راه اندای فروشگاه مصنوعات چوبی و دکوری
شرکت در نمایشگاه های مبلمان

یاد گیری یکی از شغل های مبل سازی و  بازار مبلمان و مشغول به کار شدن در این صنعت
شغل حمل و نقل مبلمان

سید حسین علوی مشاور کسب و کار صنایع چوب و مبلمان

رزرو وقت مشاوره  ۰۹۳۹۴۳۲۵۵۰۰

برای اطلاعات بیشتر مقاله مشاوره کسب و کار مبلمان مطالعه کنید.

بازار مبل و کسب و کار مبلمان

میتوانید در بخش های مختلف این صنعت سرمایه گذاری کنید یا با یاد گیری یکی از مهارت های کاری در این صنعت مشغول به کار شوید. شغل های صنایع چوب و مبلمان در بازار ایران.

نحوه مدیریت تولیدی یا فروشگاه

تولید و یا فروش مبلمان و لوازم چوبی یکی از مشاغلی است که مدیریت در آن نقش پر‌رنگ و برجسته‌ای دارد. اگر یک روز خود را در یک کارگاه مبل‌سازی سپری کنید متوجه می‌شوید که این شغل سختی‌های خاص خود را دارد و مدیریت آن نیازمند بهره‌مندی از قدرت برنامه‌ریزی دقیق تجربه است. پیشنهاد میکنم اگر تجربه در مدیریت ندارید حتما یک مدیر با تجربه برای هر بخش استخدام کنید.

چم و خم تولید یک دست مبل

مبلمان از آن دسته صنایعی است که می‌توان به آن گفت هنر صنعتی یا حتی صنعتی هنری؛ کافی است فرصتی فراهم شود و به یکی از کارگاه‌های تولید مبلمان سری بزنیم.آن زمان است که به خلاقیت دست انسان در میان چوب و پارچه و تعداد کمی دستگاه پی‌می‌بریم. کارگاهی که با وجود تعداد کمی نیروی شاغل در فضایی صمیمی و البته ساکت،کارگاه به بخش‌های رنگ‌کاری، نجاری, رویه‌کوبی و برش و خیاطی تقسیم می‌شود.اما دیدن کارگاه که کارگران خیاط و رویه‌کوب و برشکار حضور دارند نیز جلوه دیگری دارد. دوخت پارچه مبل گرفته تا رویه‌کوبی نجاری و خیاطی که هر کدام از بخش‌های جداگانه‌ای دارند.

طرح‌ های متنوع ارائه دهید.

برخی سفارش ‌دهندگان، طرح مشخصی را به شما سفارش می دهند، اما اگر شما یک طراح در کارگاه تولیدی خود داشته باشید، با سرعت بیشتری مراحل رشد خود را طی می کنید. وجود یک طراح می ‌تواند کسب ‌و ‌کار شما را دگرگون کند و سهم بازار شما را یکدفعه مقدار قابل توجهی افزایش دهد. ممکن است در چند ماه اول نیاز وجود یک طراح حس نشود، اما بعد از چند ماه فعالیت و همچنین مشاهده برخی طرح ‌های آماده مبل و میز نهارخوری حسابی شلوغ می شوید. سعی ‌کنید حتما در کارگاه خود، روی محصولی اختصاصی کار کنید. برای مثال، آنقدر سفارش مبلمان بگیرید تا در تولید این کالاها نامتان بر سر زبان ها بیوفتد.

حداقل نیروی های مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه مبل سازی ، ۱۰ نفر می باشد. هفت یا هشت نفر در قسمت فنی و اجرایی، یک یا دو نفر در قسمت بازاریابی و یک نفر در قسمت طراحی. به کارگاه خود به عنوان یک سازمان بنگرید. و برای تمامی قسمت های آن قانون وضع کنید. یکی از قوانین قابل طرح، ساعت کاری مشخص است. که می توانید برای سازمان خود در نظر بگیرید تا کارمندان شما سر یک زمان مشخص به محل کار خود برسند. قانون بعدی، استفاده از لوازم ایمنی در حین انجام کار باشد.

خرید مبل مستقیم از تولیدی به قیمت کارخانه. بدون واسطه خرید کنید سود واسطه و سود نمایشگاه را پس انداز کنید. 

تعمیرات انواع مبلمان ایرانی و خارجی در اصفهان.

در این شغل مصرف‌کنندگان نهایی را فراموش کنید

در قدم اول باید از این موضوع اطلاع داشته باشید که مشتری اصلی شما خریداران و مصرف‌کنندگان نهایی نیستند بلکه فروشندگان و صاحبان مغازه و عرضه‌کنندگان محصولات چوبی هستند. همچنین باید از چگونگی فروش محصولات آگاهی داشته باشید تا بدانید با چه افرادی بهتر است همکاری کنید. اگر تا به حال تبلیغاتی را برای کار خود انجام نداده‌اید، هرچه سریع‌تر دست به کار شوید و بهترین شرکت تبلیغاتی را برای تبلیغات خود انتخاب کنید.

دقت کنید که تبلیغات کارگاه خود را فقط در محدوده کسب‌و‌کار خود انجام ندهید. حتما در استان شما خیابان‌هایی برای عرضه محصولات چوبی وجود دارد و می‌توانید تبلیغات خود را در این خیابان‌ها انجام دهید. اگر هنوز مشتریان وفادار برای خود دست و پا نکرده‌اید، سعی کنید نسبت به تولیدی‌های دیگر دستمزد کمتری دریافت کنید تا این فروشگاه‌ها برای‌شان به‌صرفه باشد که همکاری‌شان را با شما شروع کنند.با صرف‌نظر کردن از قسمت کمی از سود خود مشتری‌های ثابتی را برای خود تعریف کنید.

زمانی که دریافتید چه افرادی مشتری ثابت شما هستند، یک برنامه‌ریزی مشخص برای کارهای‌شان انجام دهید تا همیشه سر موقع کالای موردنظر را به آنها تحویل بدهید. حواس‌تان به مشتری‌های گذری هم باشد، چرا‌که ممکن است همین افراد روزی مشتری ثابت شما شوند.

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی فروشگاه

راه‌اندازی یک فروشگاه متوسط و مناسب نیاز به ملزومات فراوانی ندارد اما برای تأمین محصولات آن نیاز سرمایه اولیه دارد با توجه به میزان سرمایه اولیه می‌توان محصولات مد نظر را در فوشگاه در معرض دید مشتری قرار داد. اما با توجه به پر ریسک بودن این کسب‌ و کار باید بررسی‌ها و تحلیل‌های اولیه به‌صورت مناسب انجام شود. برای شروع کار فروشگاه حداقل به ۳۰۰ میلیون تومان سرمایه نیاز می باشد .درآمد این کار در صورت داشتن روابط عمومی خوب و تخصص در زمینه ی فروش می توان این درآمد را افزایش داده.

فضای مورد نیاز برای راه اندازی فروشگاه مبل

یکی از این موارد مهم تهیه مکان برای فروشگاه است. اصولا فروشگاه های مبلمان م لوازم چوبی در بازار مبل یا مکان های مشخصی از شهر است. با توجه به این موضوع باید گفت که مشتریان به‌ صورت مستقیم میتوانند محصولات تولید شده را مشاهده و برای خرید آن اقدام کنند. برای شروع به مساحت ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر کافی است بعد از اینکه کمی در کارتان پیشرفت کردید جای مناسب و بزرگتری تهیه کنید.

میزان درآمد فروشگاه مبل

میزان درآمد فروش مبلمان در صورت تأسیس فروشگاه به مکان ارائه دهنده نمایشگاه مبلمان شما بستگی داشته و مواردی همچون ارائه محصولاتی بروز با رقابتی‌ترین قیمت‌ها، سابقه کار و نوع تبلیغات شما نیز از عوامل تاثیر گذاربر درآمد حاصل از یک فروشگاه مبلمان می‌باشد

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی تولیدی مبلمان

راه‌اندازی یک کارگاه متوسط و مناسب مبل‌سازی بدون شک نیاز به ملزومات فراوانی دارد که برای تأمین آن سرمایه اولیه را می‌طلبد. در نگاه اول به نظر می‌رسد کارگاه مبل‌سازی پرهزینه نیست؛ و با توجه به میزان سرمایه اولیه می‌توان در کوتاه‌مدت شاهد بازگشت سرمایه بود؛ اما با توجه به پر ریسک بودن این کسب‌ و کار باید بررسی‌ها و تحلیل‌های اولیه به‌صورت مناسب انجام شود. برای شروع کار تولیدی حداقل به ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه نیاز می باشد .درآمد این کار حدود ۱۵ میلیون تومان می باشد که در صورت داشتن روابط عمومی خوب و تخصص در زمینه ی فروش می توان این درآمد را افزایش داده و به حدود بیست میلیون تومان رساند

فضای مورد نیاز برای راه اندازی تولیدی مبل

یکی از این موارد مهم تهیه مکان برای کارگاه است. اصولا کارگاه‌های مبل‌سازی در حاشیه شهرها و به‌ دور از هیاهوی شهری است. با توجه به این موضوع باید گفت که مشتریان به‌ صورت مستقیم نمی‌توانند محصولات تولید شده را مشاهده و برای خرید آن اقدام کنند. این در حالی است که یک کارگاه مبل‌سازی تنها وظیفه تولید را بر عهده دارد و نیاز نیست مشتریان به‌صورت مستقیم از کالاها بازدید کنند. در یک کارگاه محصول فقط تولید می‌شود پس برای بالا رفتن میزان سفارش‌ها باید محصولاتی که به نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های مبلمان ارسال می‌شود دارای وجه تمایز و مزیت رقابتی باشند. در این صورت است که کارگاه در مسیر موفقیت قدم برمی‌دارد.

اگر تولید به شکل سنتی باشد زمین به مساحت ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر کافی است ولی در نظر داشته باشید، سنتی کار کردن عوارضی دارد که مهم‌ترین آن افت کیفیت و هدر رفتن مواد اولیه است.تولید انبوه را باید به شیوه مدرن و ماشینی دنبال کرد که حداقل به یک فضای ۱۰۰۰متری با انبار لازم دارد.

میزان درآمد تولید‌کننده

میزان درآمد در بخش تولید، به مقدار زیادی مرتبط به وضعیت بازار و فضای رقابتی در آن می‌باشد. همچنین با برآورد درصد سود فروش مبل خود می‌توانید هزینه‌های پرداختی جهت حقوق پرسنل، هزینه اجاره و.. را در نظر گرفته و سود نهایی خود را محاسبه کنید.

ابزار رویه کوبی مبل

ابزار مربوز به رویه کوبی مبل شامل انواع اسفنج، انوع فوم سرد و گرم، کرک، الیاف، پنبه، سوزن و … رویه کوب ها نیاز دارند تا پارچه را به وسیله‌ی چیزی که اتصال محکمی ایجاد می کند ببندند یا به وسیله‌ی چسب بچسبانند. در این جا دو گزینه چسب شیمیایی و منگنه وجود دارد که صاحبان کار می توانند از آن استفاده کنند.

اما استفاده از چسب خیلی مرسوم نمی باشد چرا که دارای دردسرهای زیادی است و هم چنین مزایای استفاده از منگنه را ندارد. منگنه و منگنه کوب، جزو ابزار پر استفاده در این حرفه به شمار می روند. بنا بر این رویه کوب ها معمولاً نیاز دارند تا یک منگنه کوب با کیفیت به همراه سوزن های منگنه‌ای با کیفیت بالا در اختیار داشته باشند تا بتوانند کار خود را به درستی و به نحو احسن انجام دهند. استفاده از منگنه راحتی های زیادی را برای رویه کوب ها ایجاد می کند. آن ها دیگر مجبور نیستند از ابزار دیگری همچون چکش و یا موادی همانند چسب استفاده کنند. به راحتی می توانند به وسیله‌ی یک منگنه کوب و خشاب سوزن منگنه های با کیفیت، پارچه های مبلی را به قسمتی که می خواهند بچسبانند و در سر جای مورد نظر خود قرار دهند.

کسب و کار مبلمان

مواد اولیه تولید مبلمان

چوب و اسکلت مبل : که جنس بیشتر آنها از چوب روسی ، ام دی اف و نئوپان است که توسط دستگاه های مخصوص تراش و منبت می شوند.

یراق آلات : موادی مثل چسب پستوله ، اسپری ، سوزن و منگنه مبلی و ..

اسفنج و فوم : یک حایل بین چوب و روکش است که به صورت پلی فوم و فوم های سرد و گرم در بازار موجود است. در قدیم این حائل ترکیبی از پنبه و ابر بوده است.

روکش مبل : روکش مبل که می تواند پارچه ، چرم و … باشد.

تامین و خرید مواد اولیه تولید مبلمان :

بزرگترین معضل صنعت مبل ایران که تولیدکنندگان مبل دچار آن هستند و بارها از تریبون‌های گوناگون آن را مطرح نموده‌اند، گران بودن مواد اولیه تولید مبل است . به گونه‌ای که قیمت تمام شده مبل‌ها را تا حدی بالا می‌برد که امکان خرید مبل با کیفیت برای بسیاری از خانواده‌ها دشوار به نظر می‌رسد. عده‌ای از تولیدکنندگان مبل بر این باورند که اگر دولت حمایت‌های هدفمند خود را به گونه‌ای تنظیم نماید تا مواد اولیه با قیمت کمتری به دست تولیدکننده برسد در نتیجه قیمت نهایی محصول نیز کاهش چشمگیری خواهد داشت که در این میان هم مصرف‌کننده محصولی باکیفیت را با قیمتی اندک تهیه می‌نماید و هم تولیدکننده سود خود را می‌برد.

کلام آخر در شغل مبل سازی

در شغل مبل سازی خوش‌قول و منصف باشید .همه سفارش‌دهندگان زمان دقیقی را برای کالای خود می‌خواهند. از این رو باید توجه داشته باشید که زمان مشخصی را برای تحویل کالا تعیین کنید. اگر از زمانی که مشتری درخواست می‌کند دیرتر تحویل دهید باید بدانید که یکی از مشتری‌های شما از دست خواهد رفت. برخی سفارش‌دهندگان مبلغ بیشتری را پرداخت می‌کنند تا کالایشان را در زمانی که می‌خواهند تحویل بگیرند، به این دلیل که ممکن است به مصرف‌کننده نهایی قول داده باشند و نخواهند که نزد آنها بد قول شوند. برای در‌نظر گرفتن مبلغ دستمزد نیز عرف بازار را جویا شوید و برای مشتریان ثابت خود تخفیفی در نظر بگیرید.آنها هم حتما در زمان‌هایی مانند نوروز هوای‌تان را خواهند داشت. هیچ زمانی مبلغ بالاتر از بازار به مشتری نگویید، به این امید که با تخفیف به مبلغ اصلی برسید. این کار شما باعث نارضایتی مشتریان خواهد شد. اگر قصد تخفیف ندارید به آرامی برای وی شرح دهید که به دلیل بالا بودن هزینه‌ها نمی‌توانید پایین‌تر از مبلغ به آنها خدمات تحویل دهید.

تولید مبلمان در ایران

در حال حاضر در ایران بیش از ۵۰ هزار کارگاه کوچک و بزرگ تولیدی فعال هستند. در ایران بخش عمده تولید مبلمان بر عهده واحدهای صنفی است و واحد های صنعتی کمتر در این بخش حضور دارند. تهران را میتوان به عنوان قطب اصلی در صنعت مبلمان دانست، البته امروزه شاهد رشد صنعت مبلمان در شهرهایی دیگر نظیر اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و …. نیز هستیم. این کارگاه ها فرصت اشتغال رابرای ۱۱۷ هزار نفر از هموطنانمان فراهم کرده اند.

صنعت مبلمان میتواند در زمینه کارآفرینی نیز کمک زیادی به اقتصاد کشور کند. اتفاقا یکی از دوستان من به نام آقای امیر اعرابی در این حوزه فعالیت دارد و اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار ما قرار داده که ما نیز در اختیار شما خواهیم گذاشت .

برای تولیدی مبل چقدر پول لازم داریم؟ چقدر سود دارد؟

مشاغل زیادی هستند که ما آن‌ها را به درستی نمی‌شناسیم. آدم‌های زیادی هم هستند که هنوز جویای شغل مناسب هستند. همیشه عید بوی بوی بهار و شادی می‌دهد و یکی‌دو ماه قبل از سال جدید، بیشتر مردم در تکاپو برای خرید مبل و لوازم تزئینی منزل هستند. مبلمان های رنگارنگ لوازم تزئینی جورواجور، تنوعی از انتخاب را برای مشتریان به همراه دارند؛ اما شاید جالب باشد سرکی بکشیم به یکی از همین تولیدی‌های مبلمان تا از حال و روز این حرفه سردربیاوریم.

اول از همه باید گفت که اگر می‌خواهید وارد کار تولیدی شوید، بدانید با سختی‌های زیادی روبه‌رو خواهید بود. پیدا کردن پرسنل حرفه‌ای، تهیه کردن سرمایه اولیه، یافتن بازار برای فروش، توان رقابت در بازار و خلاقیت در طراحی مبلمان و بسیاری عوامل دیگر از دشواری‌های این حرفه محسوب می‌شوند. معمولا بیشترین سرمایه را جا و مکان کار می‌گیرد. علاوه بر آن، سرمایه اولیه بستگی زیادی به گستردگی کار دارد. گاهی یک تولیدکننده کار را با پنج نفر شروع می‌کند و به تعداد ۵ ست مبلمان الی ۱۰ ست مبلمان در هفته بسنده می‌کند؛ اما یک تولیدکننده دیگر تصمیم می‌گیرد وسیع‌تر آغاز به کار کند؛ سرمایه این دو نفر با هم متفاوت است؛ اما به طور میانگین اگر کسی بخواهد یک تولیدی مبلمان با ۲۵ تا ۳۰ کارگر راه بیندازد، به طور میانگین باید یک میلیارد تومان سرمایه اولیه داشته باشد.

خرید مبل مستقیم از تولیدی به قیمت کارخانه. بدون واسطه خرید کنید سود واسطه و سود نمایشگاه را پس انداز کنید. 

تعمیرات انواع مبلمان ایرانی و خارجی در اصفهان.

مبل لاولی بد, مبل زناشویی در اصفهان, مبل جنسی, صندلی جنسی, مبل تانترا,

اگر به شغل مبل سازی تولید مبلمان یا سرمایه گذاری در صنعت چوب و مبلمان علاقه مند هستید مقالات زیر را مطالعه کنید.

نویسنده مهندس سید حسین علوی طراح تولید کننده و متخصص استاندارد سازی مبلمان مدیر تولیدی مبل لوکس اصفهان.

انتشار با ذکر منبع: www.moblelux,ir